Да се твори на сцена е призвание. Изпълнението на определен вид сценично изкуство изисква вдъхновение, години практика и много усилия, за да се съчетаят безупречно емоция, движение, музика и талант в едно.
Още от древните амфитеатри до съвременните сцени, сценичните дейности продължават да разказват истории без думи и да докосват сърцата на публиката.
Но какво прави едно изпълнение наистина вълнуващо? Какви умения и знания са необходими, за да се овладее изкуството на сцена? В днешната статия на Акатамус ще разгледаме тайните на сценичното изкуство, различните му направления и защо специализираното обучение е толкова важно за изграждането на следващото поколение артисти.
Какво се разбира под сценично изкуство?
Името подсказва, че сценичните изкуства са онези творчески дейности, които са предназначени за представяне на сцена. Те са комбинация от конкретно място, определено време, действие и публика.
Самото понятие сценично изкуство е много обширно. То събира в себе си разнообразни дейности, които често не си даваме сметка колко талант и време изискват, за да ни накарат да съпреживяваме историята с професионалистите. Чрез термина “сценично изкуство” се обозначават следните творчески направления:

- Театър – Една от най-разпознаваемите форми на изразяване на сцена, която е комплексна и изисква сериозна подготовка и изявен професионализъм. Още от миналото съществуват различни поджанрове на това изкуство като комедия, традегия, драма, театър на абсурда и други.
- Танци – В основата на тази високо естетическа творческа дейност са движението и човешкото тяло. Танците имат способността да предават емоция или усещане невербално, което прави това изкуство толкова специфично.
- Опера – Тя е съчетание между драматизма на театъра и емоционалната сила на музиката. Оперното изпълнение изисква не само актьорска отдаденост, но и сериозна вокална техника, тъй като сюжетната линия се предава единствено чрез гласа, оркестъра и експресивността на артиста.
Още сценични форми, които завладяват сцената
- Кино – Макар кинематографските продукции да са по своята същност повече визуални, те също се причисляват към сценичните изкуства. Киното е единственото творческо занимание, чието качество в голяма степен разчита на научно-технологичния прогрес.
- Балет – Той подобно на операта също е смесица, но не от 2, а от 3 направления – танц, музика и театър. Още от своето зараждане в кралските дворове на Ренесанса балетът се развива в различни стилове и жанрове, сред които класически балет, неокласически балет, модерен балет и съвременни експериментални форми.
- Цирк – Едно от най-сложните и комплексни сценични изкуства, което изисква сериозна физическа и психическа подготовка. За цирковите номера са характерни силното емоционално въздействие и високото ниво на артистизъм. При тях акробати, фокусници, клоуни, жонгльори и дресьори съчетават комедията, драмата и практическите творчески похвати, за да създадат запомнящ се спектакъл.
Какви са тайните при създаването на сценично изкуство?
Всеки професионалист в сферата на сценичното изкуство трябва да притежава широк набор както от теоретични познания, така и от практически умения. Обикновено такива хора завършват специалности като “АКТЬОРСКО МАЙСТОРСТВО”, “ПОП И ДЖАЗ ПЕЕНЕ” или “Танцово изкуство”.
Профилираната подготовка е задължително условие за успешните творци, защото им позволява да развиват своя талант още от ранна възраст. Благодарение на специализираното обучение артистите усвояват базови, но изключително важни качества, които иначе не биха могли да придобият никъде другаде.
Има няколко умения, които са ключови за създаването на незабравими представления в сферата на сценичното изкуство.

1. Сценично присъствие
Задачата на един професионален артист не е само да изпълнява конкретна роля, съчетание или репертоар. Той трябва да разкаже история, която да завладее публиката и да я пренесе в неговия свят. Чрез изграждането на увереност, усъвършенстването на правилна дикция и развитието на усет за създаване на динамика на сцената придава пълнота на творческата изява.
2. Комуникация със зрителите – задължителен елемент за всяко сценично изкуство
Посланията на сцената обикновено се съпреживяват, а не се предават дословно. Ето защо тази невидима връзка между публиката и артиста трябва да се изгради, за да могат идеите и емоционалният заряд да се предадат на зрителя. По този начин той не само е въвлечен в творческия процес, но и има възможност да се докосне до таланта на артистите.
3. Вдъхновение и любов към видовете сценично изкуство
Човек няма как да твори, ако не изпитва вътрешната необходимост да създава изкуство. За истинските майстори играта на сцена се превръща в начин за живот, който им носи безмерно удоволствие. За всички професионални сценични артисти, които са се доказали в света на изкуството, вдъхновението и креативността са тяхната движеща сила.
4. Умение за работа в екип и постоянство | Сценично изкуство
Без значение дали става въпрос за оперен театър или циркова арена всички хора на сцената трябва да работят като добре смазана машина. Координацията, сплотеността и взаимното разбирателство създават хармонична обстановка, която е задължителна за осъществяването на творческия процес.
5. Баланс между техника и емоция
Всеки артист трябва да овладее спецификата на своето сценично изкуство. Това няма как да се случи, ако човек не се учи от опита на вече доказали се професионалисти. На сцената всяка музикална фраза и всяко движение са част от спектакъл. Истинската магия се случва, когато те са майсторски съчетани с искрена емоция. Това е умение, което се изгражда единствено с помощта на утвърдени специалисти и постоянна практика пред публика.
Вижте още от блога на Acatamus: